Ulga na start, mały ZUS i mały ZUS plus
Ulga na start zwalnia Cię przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Możesz skorzystać z ulgi na start, czyli przez 6 miesięcy kalendarzowych nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli:
- podejmujesz działalność gospodarczą po raz pierwszy albo ponownie po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego jej zawieszenia lub zakończenia,
- nie wykonujesz dla byłego pracodawcy tego, co robiłeś dla niego jako pracownik w tym lub w poprzednim roku kalendarzowym.
Ulga na start nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. To oznacza, że masz obowiązek zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać co miesiąc składkę zdrowotną. W okresie korzystania z Ulgi na start masz także prawo zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS członków swojej rodziny. W okresie ulgi na start nie będziesz mieć także prawa do świadczeń w razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego), które przysługują z ubezpieczenia wypadkowego. Okres, w którym nie będziesz opłacać składek na ubezpieczenie emerytalne, nie będzie również uwzględniony przy ustalaniu wysokości Twojej emerytury.
Pamiętaj, że nie przedłużysz ulgi na start, jeśli zawiesisz działalność w czasie korzystania z niej.
Mały ZUS – Preferencyjne stawki
Przez kolejne 24 miesiące przedsiębiorca ma prawo do skorzystania z ulgi “Składki od preferencyjnej podstawy”.
Jeśli skorzystasz z tej ulgi, przez pełne 24 miesiące opłacasz składki od zadeklarowanej przez ciebie kwoty, nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia.
Obowiązkowo dokonujemy zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacasz składkę na to ubezpieczenie.
Jeśli korzystasz ze składek od preferencyjnej, 30% podstawy, to – w odróżnieniu od Ulgi na start – jesteś ubezpieczony (tylko ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne).
Pamiętaj! Niższe składki na ubezpieczenia społeczne będą miały wpływ między innymi na wysokość przysługujących ci świadczeń z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego, zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego).
Niższe składki to niższe świadczenia z ubezpieczeń społecznych.
Kolejnym rodzajem ulgi, jest możliwość skorzystania z Mały ZUS Plus
Mały ZUS Plus to niższe, proporcjonalne do dochodu, składki na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców. Z rozwiązania możesz skorzystać, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub jesteś wspólnikiem spółki cywilnej oraz Twój przychód z działalności gospodarczej za poprzedni rok nie przekracza 120 tys. zł (próg ten jest proporcjonalnie niższy, jeśli prowadziłeś działalność́ gospodarczą przez część́ roku kalendarzowego).
Skorzystać z Małego ZUS Plus musisz też prowadzić działalność gospodarczą w poprzednim roku kalendarzowym przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych.
Przy Małym ZUS Plus podstawa wymiaru składek:
- nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia i
- nie może być wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Obniżenie składki na ubezpieczenie społeczne możesz stosować maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.
Jeżeli już skorzystałeś z Ulgi na start, skończył się okres 24 miesięcy preferencyjnych składek ZUS i Twoje dochody przekraczają 120 000 zł to jesteś zobligowany do płacenia pełnej składki ZUS.
Przedsiębiorcy, którzy zaczynają działalność lub osiągają niewielkie przychody, mają prawo do ulg, dzięki którym składka opłacana w ZUS może być niższa od standardowej. Dlatego zanim założysz działalność i zaczniesz płacić składki ZUS skontaktuj się z nami i powierz nam prowadzenie księgowości Twojej firmy.