• lt3adc5
  • 13.05.2025
  • 3 min czytania

Ulga za złe długi

Zgodnie z  art. 89a ust. 1 ustawy o VAT skorzystanie ze zmniejszenia kwoty podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju możliwe jest w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Aby jednak do tego doszło, musi minąć 90 dni od terminu zapłaty określonego na fakturze lub umowie. Korekta podatku może wystąpić na całości wierzytelności, jak również na części przypadającej kwoty wierzytelności, która nie została uregulowana, a nieściągalność została uprawdopodobniona.

Ulga na złe długi to ratunek dla podatników VAT, którym nie udało się uzyskać zapłaty od kontrahentów w określonym w ustawie terminie – 90 dni, licząc od dnia upływu terminu płatności wskazanego na fakturze lub umowie. Ulga na złe długi umożliwia wierzycielowi (tj. sprzedawcy) odzyskanie kwoty podatku należnego od dokonanej czynności, za którą nie otrzymał zapłaty. Natomiast nabywca zobowiązany jest do korekty odliczonej kwoty VAT wynikającej z niezapłaconej terminowo faktury. Skorzystanie z tej procedury wywołuje bowiem skutki zarówno u wierzyciela, jak i podatnika. 

Ulga na złe długi – jak skorzystać?

Skorzystanie z ulgi na złe długi w VAT po stronie wierzyciela możliwe jest:

  1. w przypadku dostawy na rzecz podatnika VAT czynnego – jeśli
    • na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, wierzyciel jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny;
    • od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;
  2. w przypadku dostawy na rzecz podmiotu niezarejestrowanego jako podatnik VAT, jeżeli:
  1. wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego
  2. lub wierzytelność została wpisana do rejestru długów prowadzonego na poziomie krajowym
  3. lub wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką na podstawie odrębnych przepisów;

Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Co ciekawe ulgę na złe długi w VAT wierzyciel może zastosować nawet wtedy kiedy dostawa towarów lub świadczenie usług zostało dokonane na rzecz podatnika zwolnionego z VAT czy wręcz na rzecz konsumenta. Trzeba podkreślić, że mowa tu już o momencie realizacji sprzedaży towarów lub usług a nie dopiero o dniu zastosowania korekty in minus z tytułu ulgi na złe długi w VAT.

Dłużnik w upadłości i likwidacji to nie przeszkoda

W przypadku gdy wierzyciel zdecyduje się na użycie ulgi na złe długi w VAT a dłużnik jest w tym czasie w trakcie:

  • postępowania restrukturyzacyjnego, lub
  • postępowania upadłościowego lub
  • likwidacji

– to wierzyciel i tak ma prawo skorzystać z ulgi na złe długi w VAT. Wynika to ze zmian wprowadzonych do ustawy o VAT począwszy od 1 października 2021 r. w efekcie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

VAT od nieopłaconych transakcji – odzyskaj, co Ci się należy

Podsumowując, ulga na złe długi w VAT to skuteczne narzędzie pozwalające wierzycielom odzyskać podatek należny od transakcji, za które nie otrzymali zapłaty, nawet jeśli dłużnik znajduje się w restrukturyzacji, upadłości czy likwidacji. Kluczowe jest dochowanie warunków formalnych, w tym m.in. upływ 90 dni od terminu płatności oraz zachowanie 3-letniego terminu na dokonanie korekty. Warto więc monitorować należności i podejmować działania niezwłocznie po uprawdopodobnieniu nieściągalności.

Jeśli Twoja firma zmaga się z nieopłaconymi fakturami i chcesz skorzystać z ulgi na złe długi – skontaktuj się z nami. Pomożemy przeprowadzić korektę i odzyskać należny VAT w sposób zgodny z przepisami.

Skontaktuj
się z nami

    Zainwestuj w bezpieczny rozwój swojego biznesu. Umów się na bezpłatną konsultację, skorzystaj z naszego wsparcia i działaj spokojnie, wiedząc, że wszystko jest pod kontrolą.